İş

Yeniden yapılanma görevi için fazla mesai ücreti

Yeniden yapılanma kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatındaki süreçlerin zamanında tamamlanabilmesi için ilgili birimlerdeki çalışanlara fazla mesai düzenlemesi yapılmıştır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Tabi Gelir İdaresi Başkanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı Personeline Fazla Mesai Ücreti Ödenmesine İlişkin Ek Kararın Yürürlüğüne İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre, Devlet Memurları Kanununa tabi olan işçinin, fazla mesaiye ihtiyaç duyan personel, yürütülmesi öngörülen işlemlerin sonuçlandırılması için ilgili birimlerde görev yapmaktadır. mesai saatleri dışında yaptıkları işler karşılığında Gelir İdaresi Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatına çıkarlar. Fazla çalışma ücretinin ödenecek adabı ve esasları düzenlenmiştir.

Buna göre söz konusu ücret, Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat ve İhtilaf İşleri, Uygulama ve Bilgilendirme Dairesi Başkanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Mükellef Hizmetleri dairelerinde çalışan, 7440 sayılı Kanun kapsamında fazla mesai yapması gereken ve fiilen fazla mesai yapmak. Kuruluşta anılan kanun kapsamında yürütülen iş ve işlemlerde görevlendirilen işçiye ödenir.

Her bir işçiye fazla çalışma ücretinin ödeneceği süre ayda 50 saati geçemez.

Her bir saat fazla çalışma için 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun (K) Cetvelinde belirlenen fazla mesai saat ücretinin (5,40 lira) 5 katı esas alınır.

Bu Karar kararları 1 Nisan-30 Eylül 2023 tarihli devir için uygulanacaktır.

ceyhanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu