Ekonomi

Yapı Kredi’den 1 trilyon TL kaynak

Yapı Kredi Bankası ikinci çeyrekte 11,5 milyar TL konsolide olmayan net dönem kârı elde etmiş; Bankanın 6 aylık net dönem kârı ise 24,1 milyar oldu.

My Economy’nin haberine göre, Yapı Kredi, yılın ilk yarısında ülke ekonomisine 1 trilyon TL’den fazla katkı sağladı. Toplam nakdi kredi hacmi yıl sonundan bu yana yüzde 20 artarak 702 milyar liraya ulaşırken, bankanın efektif büyüklüğü 1.5 trilyon liraya ulaştı.

Yılın ilk yarısında Yapı Kredi’nin toplam mevduatı yüzde 35 artarak 941 milyar liraya ulaştı. 30 Haziran 2023 itibarıyla Yapı Kredi’nin özkaynak karlılığı yüzde 36,8, sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 17 olarak gerçekleşti.

Yılın ilk yarısındaki bilanço performansına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yapı Kredi Genel Müdürü Gökhan Erün, “Güç aldığımız ülkemiz ekonomisine değer katmak ve özellikle deprem felaketinin yaralarını sarmak için çalışmaya devam ediyoruz. Haziran ayında imzaladığımız ilk sosyal sendikasyon kredimizle 580 milyon dolarlık kaynak sağladık. 21 ülkeden 35 bankanın katılımıyla gerçekleşen bu süreçle, deprem felaketinden etkilenen illerde dış ticaretin finansmanında müşterilerimizin yanındayız.

Koç Holding’in deprem felaketinin ardından hızla hayata geçirdiği konteyner kentler projesinde bölgedeki istihdama katkı sağlamak amacıyla Müşteri Bağlantı Merkezi gruplarımızı kurduk. Bunlardan ilki olan Hatay Umut Kent’teki Müşteri Bağlantı Merkezimiz göreve başladı ve Türkiye’nin dört bir yanından davetler almaya başladı. Önümüzdeki günlerde umut şehirleri Adıyaman ve Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay’da da gruplarımız çalışmalara başlayacak.

Öte yandan yılın ilk yarısında sadece depremden etkilenen bölgelere değil, ülkemiz genelinde ekonomimize sağladığımız kaynak 1 trilyon lirayı aştı. Türkiye’nin direği kaldıran bankası olarak önümüzdeki dönemde de tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Yapı Kredi’nin 30 Haziran 2023 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

Toplam faaliyetler: 1,5 trilyon TL
Temel bankacılık gelirleri: 39,3 milyar TL
Toplam nakdi krediler: 702 milyar TL
Net küme kârı: 24,1 milyar TL
Toplam müşteri mevduatı: 941 milyar TL.

YAPILAN GÜNCELLEMELER

Yapı Kredi Bankası ileriye dönük değerlendirmelerinde bazı güncellemeler yaptı.

Yapı Kredi, maddi özkaynak karlılığı hedefini “yirmili yüksek seviyeler”den “>%30″a revize etti.

TL kredi büyümesi < %40, döviz büyümesi ise “daralma” olarak teyit edildi.

Komisyon artışı > %60’tan > %90’a, tüketim artışı > %100’den > %120’ye revize edildi.

haber-tomarza.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu