Haber

Muğla 1. İdare Mahkemesi Taş Ocağı İçin Verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ Kararını Durdurdu

ESMA TURAN

Muğla 1. İdare Mahkemesi, Bodrum; Kızılağaç, Yalıçiftlik ve Çamlık mahalleleri sınırları içindeki alana yapılacak taş ocağı için verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı açılan davada yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Avukat Remzi KazmazBu karar Bodrum’un geleceği için çok önemli’ dedi.

Bodrum’un Kızılağaç, Yalıçiftlik ve Çamlık mahalleleri sınırları içindeki alanda açılacak taş ocağına bölge halkının itirazı sonuç verdi. Muğla 1. İdare Mahkemesi, taş ocağına verilen “ÇED gerekli değildir” raporuna karşı açılan davada yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Geçen yıl taş ocağı için ‘ÇED gerekli değil’ kararının ardından bölgede yaşayan vatandaşlar, projenin durdurulması ve iptali için Muğla 1. .

Nisan 2023’te yayınlanan raporda, ocaktan çıkan tozun ormana ve zeytin ağaçlarına zarar verebileceği belirtilirken, “ÇED gerekli değildir” kararının biyoloji bilimi, çevre ve ziraat mühendisliği açısından uygun görülmediği belirtildi. . Raporun ardından Muğla 1. İdare Mahkemesi bölge halkının lehine karar vererek projenin yürütülmesini durdurdu. Mahkeme kararında, “Davaya konu olan ve hukuka aykırılığa açık olan sürecin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiş olup, uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan zararlar doğabilir” denildi. meydana gelir, itiraz yolu kapatılır.”

“TALEPLERİMİZ GEREKLİDİR”

Avukat Remzi Kazmaz, mahkeme kararının Bodrum’un geleceği açısından çok önemli olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Muğla Valiliği’nin verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararı hukuka aykırı olup çevre sağlığına ve ekosisteme zarar verecektir. Yerleşim ve yaşam alanları olduğu gerekçesiyle ÇED raporunun iptali için dava açtık. madenin yanında zeytinlikler ve 3. derece doğal sit alanı da var.Mahkeme tarafından atanan bilirkişilerce yapılan incelemede taleplerimiz haklı çıktı”Bu karar Bodrum’un geleceği için çok önemli. Bu konuda bizlere destek olan tüm köylülerimize, muhtar Ahmet Aras’a ve komşularımıza teşekkür ediyorum.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu