Haber

CHP’li Öztunç: “Turizm bahanesiyle Uludağ’ı beton yığınına çevirecekler”

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Uludağ Bölgesi Yasası yasalaşırsa turizm bahanesiyle Uludağ’ın beton yığınına çevrileceğini öne sürdü.

Öztunç, CHP’li bir grup milletvekiliyle birlikte TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Uludağ Bölgesi Kanun Teklifi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Teklifin geri çekilmesi için 3 bin imza topladıklarını ve bu imzaları Meclis Başkanı’na sunacaklarını ifade eden Öztunç, sonuç alamamaları halinde milyonlarca imza toplayacaklarını söyledi.

Uludağ’ın 1961’de milli park ilan edildiğini hatırlatan Öztunç, “Kapadokya ve Çanakkale’de yapmak istediklerini Uludağ’da yapmak istiyorlar. Kanun teklifi kabul edilirse Uludağ Milli Parkı işlevini kaybedecek ve bölge bozulacak.” yağmalandı.” görüşünü savundu.

Bölgenin endemik bitki ve kuş türleri açısından çok güçlü olduğuna işaret eden Öztunç, şöyle konuştu:

“Dünyadaki bütün milli parklar koruma altında. Dünyada milli park oranı yüzde 6, Avrupa’da yüzde 11,5 ve hatta bazı Avrupa ülkelerinde yüzde 25 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 1 civarında. Bölge Başkanımız maharetlerini gördük.Milyonlarca yılda oluşan ve dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan peri bacalarını kırdılar.Bu insanlığa, tarihe, medeniyete, turizme büyük bir darbe ama başardılar. Uludağ’da 13 bin hektar Milli Park var.Turizm bahanesiyle Uludağ’ı beton yığınına çevirecekler.Bazı holdingler para kazanacak diye Bursa talan ediliyor.CHP olarak buna izin vermeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu